Pareizi izvēlēts ikdienas uzturs nodrošina labu veselību ilgtermiņā, tādēļ par to ir jādomā nepārtraukti, ne tikai problēmu gadījumos.
Katru dienu ir jāpiedomā par to, ko mēs liekam uz sava šķīvja, vai ēdam regulāri; kāds ir mūsu nakts miegs un cik reizes nedēļā mēs sportojam.

Ēdienkarte: no mazotnes ir jāpieradina sevi ēst regulāri – ir jāēd brokastis, pusdienas un vakariņas, kā arī jāatvēl laiks divām nelielām uzkodām. Ieteicams ir ēst mājās gatavotu, veselīgu ēdienu un plānot to tā, lai katrā ēdienreizē uz šķīvja puse būtu atvēlēta sezonas dārzeņiem, kuri šobrīd - ražas laikā - pieejami plašā klāstā. Ēdam ķirbjus, burkānus, kāļus, rāceņus, rutkus, bietes, kolrābjus, topinambūrus, kabačus un daudz zaļumus! Ēdam saknes svaigā veidā un gatavojam sautējumus, tvaicējam, cepam cepeškrāsnī.  

Katru dienu vēlams apēst vismaz 500 -600 g dārzeņus! Dārzeņi satur vitamīnus, minerālvielas, balastvielas,  tie sniegs sāta sajūtu un tajos esošās košās krāsas ir ne vien antioksidantu avots, bet arī priecē ēdāju! Lai dārzeņu ēdienu būtu veselīgi, neskādēsim tos ar treknām mērcēm, majonēzēm, bet aizdaram izmantosim ogu sīrupus, labu olīveļļu, ogu sulas!


Neaizmirsti par ogļhidrātiem!

Vienu ceturtdaļu šķīvja katrā ēdienreizē veltīsim saliktajiem ogļhidrātiem – pilngraudu produktiem un kartupeļiem. Tie sniegs mūsu organismam tūlītēju enerģiju un tā saglabāsies ilgāku laiku. Tie satur B grupas vitamīnus, E vitamīnu, folātus, cinku, selēnu, magniju u.c. organismam nepieciešamās vielas. Lai pietiktu enerģijas un neļautos rudens vīrusiem, ēd rudzu maizi, grūbas, miežus, pilngraudu pārslas, kartupeļus. Izvairies no vienkāršajiem ogļhidrātiem, rūpnieciski pagatavotiem konditorejas izstrādājumiem ( lai cik kārdinoši tie smaržotu), jo vienkāršie ogļhidrāti vājina organisma imūnsistēmas atbildes reakciju pret bakteriālajām infekcijām. Ļoti drīz pēc ēšanas pastiprinās izsalkuma sajūta, mazinās B grupas vitamīnu sintēze. Kūkas un bulciņas atstāj svētku reizēm!
Saldumus aizstāj ar pašmāju āboliem, plūmēm, ogām, lazdu riekstiem, sukādēm, Ja esi īsts saldummīls, vari panašķēties ar karotīti medus vai gabaliņu rūgtās, 80% šokolādes.

Olbaltumvielas spēkam un imunitātei!

Vienai ceturtdaļai šķīvja sastāva būtu jābūt olbaltumvielas saturošiem, kvalitatīviem produktiem - piena produktiem, skābpiena produktiem, gaļai.Divas līdz trīs reizes nedēļā ieteicams pa 70-100 g pagatavotas gaļas (bet ne gaļas izstrādājumiem), zivīm – divas  reizes nedēļā 150 g pagatavotas zivs, pākšaugiem Divas līdz trīs reizes nedēļā ēd pupas, zirņus, lēcas, pilngraudu produktus. Ierobežo uzturā treknus gaļas produktus un izstrādājumus, treknus piena produktus. Liels tauku daudzums, nekvalitatīvi ēdieni, pusfabrikāti ir lieks stress gremošanas traktam!
Olbaltumvielu deficīts organismā var būt par iemeslu nespēkam, nogurumam, infekcijas slimībām. Olbaltumvielu rezerves organismā ir minimālas, tāpēc šie produkti ir jāuzņem katru dienu, ņemot vērā katra individuālās vajadzības.

Pievērs uzmanību pagatavošanai

Gatavošanas laikā izmanto minimālu daudzumu taukvielas un sāli – tā vietā izmanto daudz zaļumu, kas piešķir ēdienam burvīgas garšas nianses. Veselīgai gatavošanai  - cepšanai un sautēšanai lieto Extra Virgin olīveļļu, bet salātos labas būs linsēklu, kaņepju, ķirbju eļļas. Laba izvēle uz maizes būs īsts sviests, kaņepju sviests.


Ilgstoši labai veselībai svarīgas ir pastāvīgas un regulāras rūpes - esi fiziski aktīvs un apdomā savu ēdienkarti ne tikai slimojot, bet arī parastā ikdienā!