Sīpolu bieži vien mēdz novērtēt par zemu, taču katrs pavārs zina, ka tas ir viens no svarīgākajiem daudzu ēdienu noslēpumiem!

Šomēnes mūsu restorānā sagatavota īpaša sīpolu ēdienkarte, kas būs pieejama tikai oktobrī. Iepazīsties ar šo dārza velti tuvāk!

Kādēļ, griežot sīpolus, asaro acis?

Kā izrādās, griežot sīpolus, tiek atvērtas mikroskopiskas šūnas, kas pilnas ar fermentiem. Tā rezultātā rodas ķīmiska reakcija, kas gaisā izplata kodīgas gāzveida vielas. Tās ir līdzīgas vielām, kuras izmanto asaru gāzes ražošanas procesā.

Tomēr bez šīm vielām sīpoli negaršotu tik labi, jo tās nodrošina tā izteikto spēcīgo garšu un aromātu. Kā izrādās - jo vairāk sīpols "kož" acīs, jo labāk tas garšos! Līdzīga veida vielas izdalās arī, griežos ķiplokus, puravus un citus dārzeņus, taču tās nav tik kodīgas.

Ko darīt, lai acis neasarotu?

Vienkāršākais ieteikums, kuram nav nepieciešami palīglīdzekļi - smalcinot sīpolu, galva jāaizgriež prom, lai kodīgās vielas nenonāktu acīs. Ja asarošana nav izturama, acis var izskalot ar aukstu ūdeni.

Kamēr sīpolus mizo, paturi tos zem auksta ūdens - tādējādi šīs vielas tiks noskalotas un nenonāks gaisā. Turklāt - mizai samirkstot, tā vieglāk nāks nost.

Rūdītākie pavāri uzskata, ka sīpolus vienkārši jāgriež bieži un regulāri, tādā veidā pieradinot acis, lai tās ar laiku vairāk neasarotu.

Sīpoli tavai veselībai

Sīpoli palīdz stiprināt imunitāti un cīnīties ar saslimšanām, jo tie iznīcina kaitīgās baktērijas. Lieliski rudens saaukstēšanās un klepus gadījumā palīdzēs medus, kurā piejaukts nedaudz sīpolu sulas.

Nevar arī aizmirst mazos, bet ņipros sīpollokus - tie satur 3 reižu vairāk C vitamīna nekā paši sīpoli, tādēļ tos vajadzētu pēc iespējas vairāk pievienot sviestmaizēm, uzkodām, zupām un citiem ēdieniem.

Kā izmantot sīpolu?

Visiem zināms, ka sīpolu mizas var izmantot Lieldienu olu krāsošanai. Bet vai biji dzirdējis, ka senos laikos, kad vēl nebija izgudrota mūsdienīgā matu krāsa, matus tonēja ar šīm pašām mizām?

Tie lieliski noderēs gaļas un dārzeņu marinēšanai, tikai atceries pievienot kādu šķidrumu - eļļu vai jogurtu, lai atraisītu sīpola garšas un aromātus.

Tie būs arī teju obligāta sastāvdaļa, vārot buljonu. Turklāt vislabāk tos vārīt ar visu mizu, kas palielinās buljona uzturvērtību un vitamīnu daudzumu.

Taču, ja sīpolu griešana pārāk daudz liek acīm asarot un ar ēstgatavošanu esi uz "Jūs", tad droši nāc apmeklēt restorāna "Jūrmala" sīpolu mēnesi. Baudi garšas piedzīvojumu un atpūtu - par visu pārējo parūpēsimies mēs!