Vai zināji, ka tradīcija rotāt Ziemassvētku eglīti radās Latvijā? Aptuveni 1510. gadā Rīgā tika dekorēta pirmā Ziemassvētku eglīte. Un tagad, pēc vairāk nekā 500 gadiem, arī mēs izrotājam savas mājas ar šo skaistumu. Taču pasaulē ir daudz dažādu svētku tradīciju, par kurām tu vēl nebūsi dzirdējis - uzzini vairāk šajā rakstā!

1. Islande - grāmatu maiņa

Ja arī tev patīk lasīt, tev noteikti kādreiz Ziemassvētku laikā jāaizbrauc uz Islandi. Tur Ziemassvētku vakarā pieņemts apdāvināt vienam otru ar jaunām grāmatām, bet pēc tam - pavadīt visu atlikušo vakaru lasot un uzkožot kādu šokolādes tāfelīti. Tā rezultātā Islandē tiek iespiests vislielākais grāmatu daudzums uz iedzīvotāju. Lielākoties šīs grāmatas tiek izpārdotas no septembra līdz novembrim.

2. Čehija - Ziemassvētki bez dāvanām

Čehijā, tāpat kā daudz kur citur Eiropā, ļoti populāra ir svētā Nikolasa diena - 5. decembrī. Kaut gan rietumu kultūrā salaveci dēvē arī par svētko Niku, tas nav tas pats, un svētā Nikolasa dienā nedāvina dāvanas.

3. Norvēģija - kur pazuda visas slotas?

Norvēģijā sastopama viena no visdīvainākajām Ziemassvētku tradīcijām. Ir ierasts paslēpt visas slotas. Kāpēc? Tā ir diezgan sena tradīcija. Norvēģi ticējuši, ka, lai atbaidītu ļaunos garus Ziemassvētku vakarā, it īpaši raganas, esot jāpaslēj visas mājās esošās slotas. Šī tradīcija saglabājusies arī mūsdienās, lai ļaunās raganas nevarētu nočiept slotas un uz tām aizlidot.

4. Venecuēla - Ziemassvētki uz skrituļslidām

Vai vari iedomāties, kā Ziemassvētkus padarīt vēl jautrākus? Uz skrituļslidām! Ziemassvētkos tiek ierobežota satiksme, lai iedzīvotāji varētu doties skrituļslidu braucienā. Pēc jestrās aktivitātes, venecuēlieši dodas mājās, lai baudītu svētku mielastu kopā ar ģimeni.

5. Dānija - lēciens Jaunajā gadā

Ja esi Dānijā, Jaunajā gadā būs burtiski jāielec. Dāņi Jaunā gada vakarā lec nost no krēsla, lai atbaidītu ļaunos garus un pievilinātu veiksmi.

6. Zviedrija - salmu kazas dedzināšana

Viss sākās 1966. gadā, kad pilsētā Gavlē tika uzsstādīta liela no salmiem veidota kaza. Sagadīšanās dēļ tā aizdegās. Par spīti tradīcijas aizliegumam, pēdējo 49 gadu laikā kazas dedzināšana Zviedrijā notikusi 28 reizes - no tām pēdējā 2013. gadā.

7. Kolumbija - svecīšu aizdedzināšana

Ziemassvētku brīvdienas Kolumbijā sākas ar svecīšu aizdedzināšanu - māju palodzes, balkoni un pilsētas laukumi tiek izrotāti ar svecēm un papīra laternām. Sveču diena veltīta Jaunavai Marijai. Tradīcija attīstījusies tik tālu, ka 8. decembra vakarā Kolumbijā tiek aizdegts miljoniem sveču.

8. Itālija - viss rotāts sarkanā

Gan jau būsi dzirdējis par itāļu Jaunā gada tradīciju, kad viss vecais un nevajadzīgais tiek izmests pa logu. Taču šeit populāra ir arī tradīcija Jaunajā gadā uzvilkt kaut ko sarkanu - parasti tās ir zeķes vai apakšveļa.

9. Vašingtona - Manoras aizdegšana

ÐоÑожее изобÑажение

Amerikā tiek svinēta arī Hanuka. Jau 40 gadus pie Baltā nama tiek aizdegta milzīga Manora, kuras augstums ir 9 metri. Tā deg 8 dienas.

10 . Filipīnas - milzu laternu festivāls

РождеÑÑво на ФилиппинаÑ: ÑеÑÑÐ¸Ð²Ð°Ð»Ñ Ð³Ð¸Ð³Ð°Ð½ÑÑÐºÐ¸Ñ ÑонаÑей

Katru gadu Ziemassvētkos San Fernando pilsētā notiek milzu laternu festivāls. Šajā konkursā piedalās 11 pilsētas kvartāli. Uzdevums ir izveidot lielāko un sarežģītāko laternu. Dažas laternas sasniegušas pat 20 pēdu dieametru. Festivāls pārvēršas par milzu kaleidoskopu!

11. Latvija - dāvanas no sirds

Kas ir neatņemama Ziemassvētku un Jaunā gada sastāvdaļa? Protams, ka sirsnīgas dāvanas. Mēs tās pasniedzam, kas sit Jaunā gada pirmā stunda, slēpjam zem eglītes, zeķēs tā, lai bērni nepamana. Ziemassvētkos arī vecāki kļūst par bērniem - dāvanu izvēlēšanās, slepenā saiņošana un paslēpšana jau vien ir kā liela spēle. Dāvanas tiek izmeklētas rūpīgi tieši konkrētajam cilvēkam - tā pa īstam un no sirds! Ja meklē ideju dāvanai mīļotajiem, izvēlies kādu no lieliskajām Hotel Jūrmala SPA dāvanu kartēm - dāvanas, kas sasildīs ķermeni un dvēseli.